A gdyby tak wybrać się na workation i zamienić firmowy open space na biurko pod palmami ?
JAK UGRYŹĆ PRZYGOTOWANIA DO WORKATION? Są takie pytania, które ciągną za sobą setki kolejnych. Jak przygoto- wać się do workation? jest jednym z nich. Co muszę zrobić przed wy- jazdem? Jak szukać miejsca do pracy? Co, jeśli zachoruję na miejscu? I, przede wszystkim, czym w ogóle jest workation? Przygotowania do tego ostatniego zahaczają o trzy sfery mentalną, formalną i organi- zacyjną. Jeśli jeszcze niewiele Wam to mówi, to świetnie się składa, bo o każdej z nich planuję Wam właśnie opowiedzieć.
PRZYGOTOWANIE MENTALNE, CZYLI JAK NIE ROZMINĄĆ SIĘ Z OCZEKIWANIAMI Wróćmy do postawionego już pytania. Czym jest owo magiczne worka- tion? W końcu termin ten coraz głośniej puka do naszych świadomości, niosąc się zarówno przez media społecznościowe, jak i te tradycyjne.
Workation to po prostu połączenie pracy ( work ) i wakacji ( vacation ). W (za) dużym uproszczeniu łapiecie laptopa, wsiadacie w samolot i przenosicie się z pracą pod palmy. Język polski dorobił się już nawet własnej nazwy tego trendu pracowakacje. Jednak, moim zdaniem, kluczowe w zrozumieniu idei workation jest zadanie pytania o to, czym workation NIE jest. Dlaczego? Słysząc to słowo, łatwo jest zbyt moc- no skupić się na wakacyjnej części tego pojęcia. To natomiast może prowadzić do rozczarowań. Jeśli nie planujecie ograniczać czasu pracy podczas wyjazdu, workation magicznie nie wydłuży Wam doby. To nie wakacje z dodatkiem pracy, ale normalne życie, w którym zmienia się otoczenie i sposób spędzania czasu po pracy. To wspaniała okazja na poznawanie świata, jeśli tylko wyruszycie ze świadomością, że na zwie- dzanie w intensywnym tempie raczej nie macie co liczyć.
Grzegorz Boczar Cyfrowy nomada programista bez adresu. Od 2019 roku podróżuje po świecie z biletem w jedną stronę i pracą w plecaku. Testował pracę zdalną na 5 kontynentach od wybrzeży Australii, aż po peruwiańską pustynię. Spotkać go można między innymi na Instagramie gdzie współtworzy profil @takeyourwaypl i wyżywa się kreatywnie przybliżając innym uroki świata oraz zalety i wady życia bez stałego adresu.
Praca zdalna z drugiego końca świata. Jak dobrze przygotować się do workation? Przez ostatnie dwa lata praca zdalna na dobre przebiła się do codzienności wielu z nas, mimo że początki bywały różne. Jedne firmy były logistycznie i infrastrukturalnie gotowe do pracy na odległość, inne musiały dopiero wypracować swoje rozwiązania. Ludzie również dzielili się na tych, których produktywność w domowym zaciszu przebijała historyczny sufit oraz takich, którym pracę utrudniały dzieci czy zapachy z kuchni. Jedno nie ulega wątpliwości pandemia znacznie i, być może, bezpowrotnie zmieniła sposób, w jaki pracujemy. Gdy kurz burzliwych przemian opadł, zaczęły wyłaniać się nowe, dla wielu wcześniej niedostępne, możliwości.
FOT: Takeyourway
RYNEK PRACY PRZEWODNIK PRACODAWCY 2022/202320