Kolejne pokolenia wchodzą w dorosłość, a co za tym idzie, szuka-ją swojej pierwszej pracy. Można zauważyć, że mamy do czynie-nia z wymagającymi kandydatami, którzy mają większą świa-domość wartości pieniądza i swojej pozycji na rynku. W dobie cyfryzacji praca w branży technologii cyfrowych należy do najbardziej pożądanych.
DOBRE POCZĄTKI I SZEROKIE PERSPEKTYWY Wysokie zarobki, ogromne możliwości rozwoju czy ciekawe projekty kuszą do podjęcia pracy w branży IT. Dodatkowo specjaliści nie narze- kają na brak elastyczności pracy. Mogą sobie pozwolić na pracę prak- tycznie z każdego miejsca na świecie. Branża IT niezmiennie od lat wabi kandydatów wysokimi zarobkami. Z punktu widzenia osoby szukającej nowej ścieżki kariery branża IT jawi się jako ziemia obiecana: praca zdalna, ponadrynkowe benefity, w tym wiele dotyczących rozwoju kompetencji, oraz przede wszystkim za- robki znacznie powyżej średniej i szybka ścieżka awansu podkreśla Mateusz Martyn, Product Designer z the:protocol portalu z ofertami pracy dla specjalistów z branży Tech. Nic więc dziwnego, że praca w IT jest coraz bardziej popularna. Jak podaje serwis the:protocol.it, na którym można znaleźć ogłoszenia z opisem projektu i widełkami wynagrodzenia, najwyższa propono- wana kwota w drugim kwartale 2022 roku wyniosła 42 000 zł i była to rekrutacja, w której poszukiwano Senior PHP Developera. Najniższe oferty to z kolei wynagrodzenia rzędu 4 000 5 000 zł m.in. dla Junior Developerów. Pracodawcy wiedzą, że nawet zatrudniając osobę z dużym doświad- czeniem, koszty wdrożenia mogą być wysokie. W przypadku zatrud-
niania tzw. newcomera czas wdrożenia i niepewność wyboru właści- wego kandydata sprawiają, że wielu pracodawców woli dopłacić do pewniejszego pracownika. Tym bardziej że projekty na wczoraj to wciąż norma zauważa Martyn.
JAKIE ZAWODY SĄ NAJBARDZIEJ POPULARNE W BRANŻY IT? Według Harvard Business Review najseksowniejszym zawodem XXI wieku jest Data Scientist i Analityk Big Data. Powód? Firmy generują i przetwarzają ogromną liczbę danych, a ktoś musi nimi zarządzać. Coraz więk- szym zainteresowaniem cieszą się zawody nie- mające wiele wspólnego z programowaniem. Wśród nich jest m.in.: UX designer, doświad- czenie użytkownika (ang. User Experience, UX) jest dziś jednym z kluczowych parametrów decydujących o sukcesie w branży e-commerce, dlatego ta specjalizacja jest równie ważna, jak ta, w której wykorzystuje się zaawansowane języki programowania. Łakomym kąskiem są również stanowiska związane z cy- berbezpieczeństwem to również praca związana z IT, która nie łączy się bezpośrednio z programowa- niem.
Joanna Leja Specjalistka ds. contentu i social mediów w Grupie Pracuj działa przy theprotocol.it. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Branża IT kusi nowe pokolenia na rynku pracy Pensje w branży IT rosną, a firmy bezustannie poszukują specjalistów od juniorów po seniorów, a ci są kuszeni świetnymi warunkami zatrudnienia. Dodatkowo wiele czynników wpłynęło na to, że kandydaci zaczęli nie tylko szukać nowej pracy, ale również podjęli kroki w kierunku przebranżowienia się i zmiany dotychczasowej ścieżki kariery.
16 RYNEK PRACY PRZEWODNIK PRACODAWCY 2022/2023